Elsőként Ázsiában: Megnyílt az út a melegházasságok előtt Tajvanon
A tajvani parlamentnek két éve van arra, hogy megteremtse a jogi hátteret az azonos nemű párok házasságához.
A tajvani parlamentnek két éve van arra, hogy megteremtse a jogi hátteret az azonos nemű párok házasságához.
A római parlament felsőháza 173 igen és 71 nem szavazattal megszavazta az azonos és a különböző nemű párokra is vonatkozó, bejegyzett élettársi kapcsolatok jogszabályba való iktatását. A törvény nem tette egyenlővé az élettársi kapcsolatokat a házassággal, és nem engedélyezi az örökbefogadást. A törvényről még a képviselőháznak is szavaznia kell. A parlament alsóházában azonban a kormányerők többséggel bírnak, ezért a szavazás eredménye nem kétséges.
Számtalan országban többéves múltra tekintenek vissza azok az esküvőszervező irodák, melyek szolgáltatásaikat kifejezetten meleg párok számára ajánlják, itthon viszont egyelőre csak egyetlen egy cég foglalkozik ezzel. Az Egyesült Államokban legálisan köthetnek házasságot az azonos neműek, nálunk viszont csak anyakönyvvezető által hitelesített bejegyzett élettársi kapcsolat létrehozására van lehetőség. Mégis a körítést egyre többen úgy szervezik meg, hogy az ne különbözzön bármely más esküvőtől.
Valószínűleg történelmi nap lesz február 4-e az azonos nemű pároknak és a transzneműeknek Skóciában: megszavazták ugyanis a házasságról és élettársi kapcsolatról szóló új törvényt, amely már nem tesz különbséget az emberek között a nemek alapján. Vagyis legalizálták ezzel a melegházasságokat, valamint a transzneműeknek is lehetővé tették, hogy házastárssá váljanak.
Olyan törvénytervezetet fogadott el a horvát kormány csütörtökön, amely lehetővé teszi az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatát. Több szempontból a házastársakéival azonos jogokat biztosítanának a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos nemű pároknak, így például az öröklésnél és a társadalombiztosítási jogosultságoknál. A házasság intézményét azonban továbbra is a különnemű pároknak tartaná fenn a horvát jog.
Március végétől köthetnek házasságot azonos nemű párok Nagy-Britanniában – jelentette be kedden Maria Miller esélyegyenlőségi államtitkár. A politikus szerint a házasság a társadalom egyik legfontosabb intézménye, és "2014. március 29-étől mindenki számára nyitva áll", függetlenül attól, hogy a házasulandók azonos vagy ellenkező neműek. Az államtitkár úgy fogalmazott: "a házasság evolúciójának újabb lépéséről" van szó.
A szervezők szerint 12 ezren vettek részt szombat este Zágrábban, a Meleg Büszkeség Napján azon a tüntetésen, amelynek fő követelése az azonos neműek házasodásának legalizálása volt. Ennek előzménye, hogy konzervatív szervezetek pénteken petíciót nyújtottak be éppen ennek az alkotmányban való kizárásáról.
Több mint ezer római katolikus pap nyílt levélben tiltakozott Nagy-Britanniában az azonos neműek közötti házasság legalizálása ellen. A "Coalition for Marriage" nevű szervezet pedig kampányt indított, hogy megnyerjen legalább 65 olyan parlamenti képviselőt, akik bizonytalanok a kérdésben.
A KDNP-s államtitkár cáfolta, hogy bármilyen értékelő kijelentést tett volna a bejegyzett élettársi kapcsolatról. Rétvári Bence szerint pártja kifejezetten azt szeretné, ha a szabályozásban maradna a jelenlegi állapot.
Az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatának a házassággal együttes említése a polgári törvénykönyv tervezetében keresztény szempontból nem elfogadható, mert csökkenti a házasság értékét, ezért a kereszténydemokraták a kifejezést kivennék a családjogból - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára csütörtökön Veszprémben.
Éles hangú nyilatkozatban vetette el az azonos neműek házasságának lehetővé tételét célzó brit kormányzati terveket kedden az anglikán egyház.
Az osztrák nőügyi és esélyegyenlőségi miniszter azt szorgalmazza, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos nemű párok is fogadhassanak örökbe gyerekeket.